Cesta z depresí

Po přečtení článku v sekci "Jaká je skutečnost" s názvem "Obchod s depresí" už víme, že deprese není genetická predispozice, ale není to ani chemická nerovnováha serotoninu v mozku.

Přináší nám to však neodbytné otázky.

Co je deprese?

A co s ní dělat?

Pojďme si tyto otázky zodpovědět jednu po druhé.

Co je deprese?

Jedná se o stav mysli.

Stav mysli je určován vnitřním postojem.
Vnitřní postoj je tvořen vztahem k prostředí,
vztahem k lidem a vztahem k lásce.

Vztah k prostředí

Každý člověk vyrůstá v trochu jiné rodině.

V jedné rodině se dítě učí, že zima je ošklivé počasí. A nehledě na to, že se dětem většinou zima líbí, tento myšlenkový vzorec postupem času sílí. V dospělosti si takto vychovaný člověk naučený vzorec přivlastní a jeho názor na zimu bude – je ošklivě.

Ve druhé rodině jsou rodiče sportovně založení a mají rádi zimní sporty, což také učí své dítě. Konečně je zima, sníh a mrzne: "Jdeme lyžovat". Z dítěte vyroste dospělý člověk, který má rád zimu, i když sám se třeba zimním sportům nevěnuje.

Který vnitřní postoj k prostředí je správný?

Ten, který se přizpůsobí skutečnosti a nebojuje vnitřně proti ní. 

Se skutečností nic nenaděláte.

Držet se vnitřního postoje, že zima je ošklivá, vás vnitřně vyčerpává.

Náš příklad nás vede k úvaze o našich vnitřních postojích k dalším prostředím.

Nepohybujeme se jen v jednom prostředí. Máme prostředí domova, prostředí, kde se scházíme s přáteli, pracovní prostředí, zábavní prostředí multi kin, nákupních center, parků. Také se pohybujeme v prostředí vedlejších cest, hlavních cest a dálnic. Každý řidič upřednostňuje ty "své" cesty k cíli. I prostředí, kde trávíme dovolenou, je různé. Někdo rád hotely, někdo penziony, nájemní byty, pobřeží moře a bungalovy, střed města nebo vesnické statky.

Vztah k prostředí je u lidí většinou nevědomý, ale u každého vypěstovaný.

Upřednostňování určitého prostředí člověka vede automaticky k vyhýbání se jinému prostředí. Vzniká tím vnitřní napětí a odpor k vylučovanému.

Pokud se stane, že se člověk nemůže vyhnout prostředí, které nemá rád a ještě v něm musí opakovaně pobývat, vede to časem k depresivním stavům.

Vztah k lidem

Vztah k lidem se buduje od dětství pozorováním rodičů
a jejich vztahů, výchovou a vlastní zkušeností.

Dominantní je však pozorování rodičů a jejich výchova.

Příklady:

Pokud rodiče dítě okřikovali, aby nekoukalo na tělesně a mentálně postižené, vypěstuje si takto vychovávaný člověk v dospělosti odpor k této skupině lidí.

Pokud rodiče po návštěvě přátel, kde se dobře bavili, své přátele začnou pomlouvat, dítě si v dospělém věku bude těžko budovat skutečné přátelství.

A když dítě uslyší v ženské společnosti kritiku nepřítomných mužů a v mužské společnosti kritiku nepřítomných žen, bude mít ve vlastních dospělých vztazích velké problémy jak s komunikací, tak s řešením vztahových problémů a nikdy nepocítí dlouhodobé vztahové naplnění. Což vede k vnitřnímu napětí a následným depresím.

Vztah k lásce

Chcete vědět víc?

ZAREGISTRUJTE SE A BUDETE MÍT PŘÍSTUP K CELÉMU ČLÁNKU

A K OSTATNÍMU ZAMČENÉMU OBSAHU