Není vaření jako vaření

Většina z nás se shodne, že vaření je umění. Ale jaké je to konkrétně umění, v tom už se většina rozchází. Každý má na vaření svůj názor spojený, se svými chutěmi a stravovacími návyky. Máme kuchyně italské, skandinávské, japonské, francouzské, ale také tatranské nebo moravské. Každá z nich je jiná, a kromě jedinečných surovin, má jednotlivá kuchyně i "své" koření a mistra kuchaře. Ve složitosti technologických postupů při výrobě pokrmů, kolikrát recepty směle konkurují i výrobě chemických zbraní.

Každý mistr kuchař je oslavován nejen zástupem svých věrných strávníků, ale v dnešní době i velkým počtem televizních diváků, hltajících pořady a soutěže na téma - vaření.

Ocenění, vítězství, sláva… To vše zasahuje do myšlení lidí a mění jejich názory na vaření, koupi surovin a změny zpracování a úpravu jídel. Kdo by nechtěl alespoň na chvíli, v rodinném kruhu nebo s přáteli, zažít svou pomyslnou chvíli slávy na kuchyňském stole. Udivené pohledy, mlaskavé zvuky, slova pochvaly: "Ách… to bylo vynikající".

Ano, vaření je umění a pro mnoho lidí se stalo smyslem nebo cílem jejich snahy se profesně uplatnit.

Co je dnes podstatou vaření?

Šokovat, vyvolat údiv, vytvořit výjimečný chuťový zážitek s dokonalou estetickou fasádou. Je to konec konců umění, které existuje s člověkem už staletí a možná i déle. Neustále se rozvíjí a představivost v tomto oboru zatím nenarazila na své hranice.

Nebo je to snad jinak?

Vždyť vaření pokrmů se zapsalo živě do našeho podvědomí jako nejsnazší nástroj uspokojení sebe i druhých.

Jako "záchrana" při nervozitě, zklamání, stresu anebo psychického pocitu prázdného neutěšeného života.

Vaření jídla nás doprovází našimi úspěchy, oslavami, svátky… 

Důležitost vaření pokrmů je zjevná a provází nás celý život, a to doslova.

Jenomže vaření je mnohem více. Nebo jinak řečeno – vaření je něco jiného, mnohem důležitějšího, než se dnes většina lidí domnívá.

Vaření je buď nástrojem zdravého života, nebo nástrojem pozvolna vedoucím k destrukci člověka a jeho bolestivému konci.

Chcete vědět víc?

ZAREGISTRUJTE SE A BUDETE MÍT PŘÍSTUP K CELÉMU ČLÁNKU

A K OSTATNÍMU ZAMČENÉMU OBSAHU