O ZDRAVÍ - Deset otázek a odpovědí 3.
1. Otázka:
Prosím, jak je to s bramborami a kukuřicí, jsou vhodnou součástí přirozené stravy?
Odpověď:
I když brambory a kukuřice nejsou původem místní potraviny, musí se s nimi zacházet opatrně a to i přes to, že patří do našeho klimatického pásma, která jako vlna obepíná naši zemi.
Kukuřice je více letní potravina a člověka ochlazuje, což je za horka žádoucí. Nezapomeňte, že národy, které kukuřici pěstovaly, jí jedly především ve formě pečených placek, a to je pro nás vodítkem, jak ji nejlépe zpracovávat.
Brambory jsou zimní potravina. Dnes rozborem víme, že obsahují tak vysoký obsah draslíku, že dlouhodobá konzumace vede k problémům s ledvinami a tlustým střevem.
Ale také chápeme postup indiánů, při přípravě k použití brambor: Indiáni nakrájeli brambory i se slupkou na tlusté plátky a řádně prosolili. Sodíkem obsaženým v soli vyrovnali draslík. Pak je vložili do velkých košů a na několik týdnů uchovávali v chladu. Po této době, po celou zimu, odebírali připravené prosolené plátky, a buď je uvařili s bylinami a fazolemi jako polévku, nebo je přímo pekli na ohni. Je to něco jako brambůrky bez oleje.
Díky vysokému obsahu cukru, byly brambory zimní výživou a zdrojem energie.
Jelikož nežijeme tak fyzicky náročný život, jako oni, měli bychom s bramborami zacházet opatrně.
Nejsou dietní potravinou, kvůli vysokému obsahu cukru, a tloustne se po nich více, než po knedlíkách. A nezapomeňte na vysoký obsah draslíku.
Takže v zimě ano, při velké fyzické zátěži, a hodně solit.
V létě je příliš nedoporučuji…
2. Otázka:
Jak je to se sebeodměňováním a rozvíjením sama sebe?
Odpověď:
Když životu ukážeme, že stojíme o rozvíjení, tak on nám to dodá. Vy se odměňujete tím, že se učíte. Čtete různé knihy, časopisy, chcete něco změnit – svůj život. Nebo posílit mužskou stránku. Získáte informace – je to odměna od osudu. Osud vám něco ukázal a už si toto čtete. Tímto ukazujete osudu, že o něco stojíte. Vy si v životě uděláte dobro a osud vám něco přinese navíc. Začne vám to fungovat a ještě vám přinese odměny, které s tím souvisí. Toto je řetězová reakce, která se může neustále násobit, dokud bude zájem o sebezlepšení.
3. Otázka:
Proč by měl člověk naslouchat jen hodinu na přednáškách? Proč ne déle?
Odpověď:
Je to základní pravidlo – hodinu přednáška a dost. Proč? Protože i když je to sebezajímavější, mysl se unaví. Potom si člověk moc nepamatuje a nebo to nedojde tam, kam by mělo – čili do srdce člověka.
Jedině pokud to vychází ze srdce, tak je to také žito.
Pokud to vychází pouze z mysli, z přebytku informací, ani polovina není žita. Tudíž je to k ničemu.
4. Otázka:
Mohou se kombinovat luštěniny s obilovinou?
Odpověď:
Pokud je kombinujeme, vytváříme složitější potravinu, která když jsme nemocní, by nás mohla oslabovat. Je to paradox, i když je to přísun živin, může dojít k oslabení. Když jsme těžce nemocní, tak by nám mohla i tato kombinace velice ublížit. Ve chvíli, kdy jsme v pořádku a výraznější problémy nemáme, není problém je míchat dohromady. Sice je to těžší na trávení, ale když vám to nedělá zjevné potíže, můžete si to klidně dovolit.
Ideální je kombinovat luštěninu pouze se zeleninou. Na druhém místě kombinovat s obilovinami, které mají nejméně bílkovin – rýže, jáhly, pohanka. A v poslední řadě s ostatními obilovinami.
5. Otázka:
Co máme dělat když děti, nebo zvířata (psi), mají červíky?
Odpověď:
Červíci nesnáší syrovou stravu. Jak děti tak psi, pokud mají červíky, tak jim dáváme, dva až tři dny za sebou, jen syrovou zeleninu, ale 10-20 % použijeme i vařenou zeleninu, aby z toho neměli zažívací potíže. Za tu dobu nejsou červíci schopni se uživit, neboť jsou přítomny jen enzymy, které jsou dost agresivní jak pro náš trávicí systém, tak pro červíky. A ti odchází s enzymy, se syrovou stravou stolicí ven. Pokud by se po třech dnech objevily příznaky, tak necháme tři dny pauzu a zase pak nasadíme tři dny syrovou stravu.
6.Otázka:
Proč má někdo zhoršený zrak? Co to znamená?
Odpověď:
Můžete to brát jako hendikep. Protože člověk, který kouká příliš do dálky - do budoucna, a přehlíží to, co je teď, a soustředí se na své výsledky – kariéra, dům…, tomu, když se zhorší zrak, a do dálky nevidí, automaticky ho to nutí více koukat kolem sebe. Psychicky je tam tendence k tomu, zabývat se přítomností, pokud to samozřejmě pochopí. Pokud ne, tak si vezme brýle nebo se to snaží vyléčit, a automaticky dělá pořád to samé, což by neměl.
Každou
potíž berte vždy z trošku hlubšího pohledu. Pokaždé to hovoří
k našemu životu.
Je to ale ryze individuální – neplatí to
na každého se zhoršeným zrakem.
Musíme ho správně odiagnostikovat – co dělá, čemu se věnuje, jaké má hodnoty, jaký má život… a podle toho se určuje, jestli je potíž k jeho prospěchu a nebo k jeho škodě. Potom se s tím podle toho manipuluje. Buď se snažíme o vyléčení a nebo ne. Někdy si nemoc můžete nechat, protože je pro vás výhodou.
Řekneme si to na jednodušším příkladě:
Každý máme někde slabší místo, a člověk přijde a řekne: "Já jsem v pořádku, vše funguje, ale jednou za čas mě začne bolet zub." A já mu odpovídám: "Tak si vychytejte, co ve většině případů v tomto období jíte." A on odpoví: "To já vím, to mám po ovoci."
Takže ovoce působí na jeho organismus nějak a ten jeho signalizátor – zub, určuje hranici, kdy je to únosné a kdy neúnosné. Většinou tu odpovídám: "Neřešte zuby, ale berte to jako signál, který vám vždy řekne, kdy už máte dost."
A tak to má každý. Někoho jednou za čas začnou třeba bolet záda, i když dobře jí. Je dobré se podívat do jídelníčku, co převládá – většinou je to chleba, suché pečené věci a to je jeho signál, kde má hranici, že když toho sní více, automaticky se tělo ozve, a to je v pořádku. Tak by to mělo být. Každý máme svou signalizaci.
Jaké jsou živiny na zrak?
Zrak je většinou spojen s játry, takže by měla v jídelníčku převládat kyselá chuť a zelená barva v potravinách.
Pokud je to výjimka, která se tam samozřejmě objevuje (což už je záležitost diagnostiky), může být zrak poškozen vlivem špatné funkce ledvin a zde se používají jiné potraviny. Zde kyselá chuť a zelená barva nefunguje.
Činnost ledvin posiluje červená barva, což je mrkev. A použijeme sladkou chuť, nebo slaně sladkou chuť.
A když je člověk starší a vidí více do dálky, a do blízka špatně, tak co s tím?
Naznačuje mu to, že by měl mít více moudrosti, aby mladým mohl poradit, jak s budoucností naložit. Měly bychom být studnice moudrosti a vydávat moudrost ostatním a méně se zaměřovat na své vlastní potřeby. Protože už jí tolik pro sebe, v tomto věku, nepotřebujeme.
7. Otázka:
Co je dobré na plíseň na nohách?
Odpověď:
Ať je to jakýkoliv druh plísně, tak pořád je to plíseň (vždy zjednodušujte).
Nohy jsou ledviny, takže určitě jsou v nepořádku ledviny.
Nejdříve je potřeba dát do pořádku ledviny tím, že vynecháme nežádoucí potraviny, které ledviny zatěžují. A použít dobré potraviny: mrkev, fazole, dýně.
Ledviny udržujeme v teple.
Ledviny mají rády sůl, takže upřednostníme slanou chuť. I když vám lékař může říci – sůl nesmíte, tak pozor, toto už je názor sto let starý, tedy neplatný. V dnešní době sice máme nadměrné množství soli, ale také kyselin – jde to ruku v ruce. Takže ne nesolit, ale solit kvalitními solemi. Musíme se vyhýbat rychlosolím - chemickým solím, které vytváří problém a musíme dostatečně solit solí přírodní nebo mořskou. Rozdíl je jen jeden jediný, a to – mořská sůl se rychleji rozkládá, jinak je to to samé. Není tedy mořská sůl zdravější ve smyslu, že by obsahovala něco víc nebo byla jiná – jen se rychleji rozkládá a vstřebává.
Musíme se dnes už dívat i na složení soli, neboť obsahuje spoustu látek chemických – přidaných. Nestačí už jen vzít si sůl, ale čtěte složení, aby obsahovala opravdu jen sůl. Je to sice paradox, ale dnes kilo soli není kilo soli, ale zbytek jsou chemické látky. Chemické látky zlevňují výrobu soli, výrobce tedy více vydělá a kupující to zdánlivě nepozná. On vám řekne, že je tam jen protispékavá, protihrudkující látka…, a my jsme vám to vylepšili. Stejně tak toto najdete i na moukách. Ještě to není tak rozšířená záležitost ale objevíte i různé druhy mouky, kde ve složení nenajdete jen rozemleté zrno – mouka, ale je tam i nějaké éčko, protispékavá, protihrudkující látka, zlepšující přípravek na mouku a podobně. Je to jen o tom, že výrobci zlevňují výrobu, bohužel na úkor našeho zdraví.
8. Otázka:
Je v minerálních vodách nějaké škodlivé záření?
Odpověď:
Technologický proces čištění některých minerálních vod je tzv. čistý.
Ale při finalizaci se používá ozařování, které zajišťuje nepřítomnost virů a bakterií ve vodě v lahvi. Záření si voda ukládá do paměti a naše tělo tuto informaci přijímá. Ozařování je v EU běžným postupem ošetření vody a potravin, daným ze zákona.
Oficiálně, je ozařování potravin nebo vod, lidskému zdraví neškodlivé. Ale procesy na úrovni buněk jsou možné jedině za přítomnosti kvalitní paměti buněk. Z tohoto pohledu by nám ozařování potravin nebo vod mohlo v budoucnu vytvořit geneticky výrazné následky.
Výzkumy v tomto směru, i kdyby trvaly 20 let, byly by k posílení, či k odmítnutí tohoto názoru nedostačující.
9. Otázka:
Jaký je váš pohled na mražené potraviny?
Odpověď:
Můj pohled je velmi zasmušilý…
Hlubokým zmražováním jsou buňky jakékoli potraviny, roztržené. Živiny obsažené uvnitř nefunkční. Což znamená, že po rozmražení jíte hmotu, ale živiny nejsou schopny dostat se při trávení do našich buněk.
Člověk z moderně hluboce zmražených potravin šokem nedostane žádnou výživu.
Nejen, že se tímto procesem, potraviny znehodnocují, ale při trávení spotřebujete vlastní živiny, protože přicházející jsou nefunkční.
Jednoduše řečeno:
Konzumací zmražených potravin ochuzujete sami sebe o vlastní zásoby živin a oslabujete tím organismus.
Mražení zde samozřejmě bylo už dříve, ale jednalo se o přirozené procesy v zimě, kde zmrazování probíhalo pomalu, postupně, i několik dní. Pod taktovkou přírody, je to vždy úplně jiný výsledek, než dnes při moderních technologiích.
10. Otázka:
Chutnají mi perlivé vody. Je to problém?
Odpověď:
Jak se to vezme.
Perlivá voda způsobuje stav opilosti. Jeden čas se uvažovalo o tom, že perlivé vody budou pro řidiče zakázané. Ale jelikož neobsahují alkohol, nedají se detekovat žádným testem, a tak ze zákazu sešlo.
Přesto je to trochu problém, když si představíte, kolik lidí dnes pije perlivou vodu, včetně dětí, jsme civilizací nepřímých alkoholiků.
Doporučení je prosté:
Pokud váš pitný režim obsahuje především neperlivou vodu, můžete si dát perlivou vodu cíleně – když potřebujete získat odvahu, pevnější postoj nebo se vyjádřit, a jindy vám to moc nejde.
Ti, co pijí zásadně perlivou vodu, si naopak musí dát pozor na přehnané reakce, výbušnost, prudké změny nálad a špatné impulsivní rozhodování...