O ZDRAVÍ - Deset otázek a odpovědí 4.

1. Otázka:

Někde jsem slyšela, že se mají luštěniny namáčet přes noc a než se začnou vařit, tak vodu vyměnit za čerstvou. Je to prý jinak škodlivé. Je to tak?

Odpověď:

Namáčení luštěnin přes noc vám určitě urychlí vaření. Pokud vodu, ve které jste luštěniny máčela, vylijete, ztratíte tím i živiny, které se vylouhovaly přes noc do vody. A to je škoda.

Jediné, o co se člověk má postarat, je pěna, která se objevuje při vaření. Pěnu sbíráme opatrně, dokud se tvoří. Jsou v ní obsaženy puriny, a ty zbytečně mohou zatížit trávení.

2. Otázka:

Při vaření obilovin používám tabulku s časem vaření. Ale ne vždy to odpovídá. Občas mám obilí tvrdší. Není nějaká aktualizovaná tabulka s přesnějšími časy? Nebo je to obilí špatné?

Odpověď:

Tabulky s časem vaření jsou orientační. Pokud chcete mít obiloviny uvařené více do měkka, je třeba častěji ochutnávat, postupně dolívat vodu, a až to bude uvařené podle vašich představ, ukončíte to.

Špatné obilí být nemůže. Nehledě na datum spotřeby (daný předpisy), zrno vám v suchu vydrží několik tisíc let ve stejné kvalitě i živosti.

Výrazné rozdíly v době vaření jsou třeba u pšenice, pokud je to špalda, je velmi rychle uvařená. Ale pšenice ozimá se vaří nejméně dvakrát déle.

3. Otázka:

Zajímá mě, co jsou to vlastně bolesti? A dá se jim nějak vyhnout?

Odpověď:

Bolest si můžete představit jako kontrolku zdravotního stavu. Když se rozbliká (začíná vás něco bolet), tělo nám říká, že na tom místě máte problém, se kterým si vaše tělo samo neporadí.

Bolestí vás vlastně žádá o pomoc. 

Bolest je žádost těla o vaši pomoc.

Člověk se bolesti vyhýbá tím, že si vezme prášky, nebo si nechá píchnout injekci. Jinými slovy, vypne kontrolku. Takže problém zůstává a člověk si myslí, že nemá problém, protože necítí bolest. A to je omyl. Nesmíme zapomenout, že bolest je žádost o pomoc.

Musíme přijít na to, co je špatně, a změnit to. Jinak problém bude ve skrytu narůstat. Po čase je řešení příčin daleko složitější.

4. Otázka

Proč se prodávají potraviny s éčky, které prokazatelně způsobují rakovinu? To je každému jedno? Jak to může projít hygienickou kontrolou?

Odpověď:

Na tuto otázku existují dvě odpovědi.

Za prvé – nebezpečná éčka se přidávají do potravin ředěné na sto gramů tak, aby po snědení nedosahovaly rizikové koncentrace.

To, že tyto potraviny člověk konzumuje opakovaně a tyto látky se v těle koncentrují, nikdo dále neřeší. A že různá éčka v těle vytváří ještě nebezpečnější sloučeniny, o tom se také nemluví. Hlavně, že byly splněny bezpečnostní normy.

Za druhé – nám to ukazuje, že výdělek je důležitější než zdraví a proto ve skutečnosti je člověk sám jediný, komu by mělo záležet na vlastním dobrém zdravotním stavu.

5. Otázka:

Jak to, že jsou potraviny tak důležité pro zdraví?

Když se ptám lékaře na jídlo, je to z jeho pohledu nepodstatné.

Odpověď:

Lékař nikdy nestudoval zdraví, jak zdraví budovat, udržovat a navracet se k němu. Vliv působení potravin na zdraví je mu neznámý a neví o tom nic. Proto jeho názor na jídlo a jednotlivé účinky potravin, je bezpředmětný.

Lékařské studium je o nemocech, zdravotních problémech a chemickém nebo chirurgickém řešení. Vědomosti o potravinách a jejich vlivu na zdraví ho minuly. Proto jejich názor nelze brát vážně, a k tomuto tématu by se neměli vyjadřovat.

6. Otázka:

Může se člověk zdravou stravou preventivně vyhnout všem nemocem?

Odpověď:

Jenom zdravou stravou ne. 

Naše nemoce nepochází jen ze špatného jídelníčku, ale i ze špatného myšlení.

A i když se předpokládá, že když už člověk zdravě jí, tak i zdravě přemýšlí, není to tak úplně pravda.

V kontextu je dobré vědět, že nemoce nejsou čisté zlo v našem životě. To, že nás čas od času zastaví, může být nakonec pro nás začátek lépe uchopeného života.

7. Otázka:

Nejím sice úplně zdravě, ale pravidelně sportuji a jím doplňky stravy – vitamíny, minerály atd., a cítím se dobře. Takže není zdravá strava jediná cesta ke zdraví, nebo se mýlím?

Odpověď:

Bohužel, mýlíte se. Konzumní strava, i když si hlídáme množství tuku, soli, alkohol jen mírně, více ovoce a zeleninové oblohy, popřípadě v létě – zeleninové saláty, je nedostačující pro zdraví.

Potravinové doplňky buď vůbec nefungují a nebo fungují jen v čas, kdy je člověk požívá. Tělo si z nich nevytváří zásoby a ani je nepoužívá na regeneraci. Ale pouze na momentální funkčnost.

Dříve či později, se každému člověku zpomalí metabolismus, a v tu chvíli organismus potřebuje čerpat i ze zásob, které ovšem nebudou.

Pak se zdraví začne zhoršovat. 

Přirozená přírodní strava správně upravená a dochucená, je s kontrolou mysli jediná cesta ke skutečnému zdraví.

8. Otázka:

Manžel na trhu koupil dřevěné lžíce a nutí mě s ní jíst. Mně to přijde nehygienické. Co myslíte?

Odpověď:

Nemusíte se bát. Tisíce let jedli lidé dřevěnými lžícemi a výrazně si posilovali zdraví.

Jen je třeba dodržovat mytí v čistě přírodních prostředcích. Jakmile byste opakovaně umývali dřevěné lžíce v běžné chemii, nasákne dřevo rakovinotvorné látky a pak, při každém jídle, je budete vstřebávat a doslova si pěstovat rakovinu.

Správně ošetřovaná dřevěná lžíce, má po letech používání dokonce léčebné účinky. Takže manželovi můžete poděkovat. Stará se o vaše zdraví a má vás rád.

9. Otázka:

Pustila jsem si pár vašich přednášek. Na jedné říkáte, že polévka se vaří do dvaceti minut, a na jiné padesát minut i více. Tak co je pravda?

Odpověď:

Pravda je obojí, jen musíte sledovat kontext.

Do dvaceti minut se vaří letní verze polévek a do padesáti minut zimní verze polévek.

Pak jsou ještě speciální léčebné vývary a ty se vaří přes hodinu, někdy i déle.

10. Otázka:

Sleduji vaše přednášky už třicet let a základní schéma je stále stejné. I když to dokážete podat z různých úhlů pohledu, a vždy něčím překvapit. Ale v tom základu – neutekl vám trochu vývoj?

Odpověď:

Ne, neutekl. Pochopitelně sleduji a zkoumám bedlivě výzkumy a módní trendy ve výživě.

Přesto systém, který vyučuji, je natolik precizní a propracovaný, že nové výzkumy potvrzují jeho platnost a módní trendy neobstojí v porovnání.

Sámo Fujera